Müstəmləkəçilik Qvadelupanın yerli xalqlarının kimliyini məhv edib - Jean-Jacob Bicep
Müstəmləkəçilik Qvadelupa və digər müstəmləkə ərazilərinin yerli xalqlarının milli və dini kimliyinə böyük ziyan vurub.
Day.Az xəbər verir ki, bunu bu gün Qvadelupanın Azadlığı Uğrunda Xalq Birliyinin baş katibi Jean-Jacob Bicep Bakı Təşəbbüs Qrupunun təşkilatçılığı ilə keçirilən "Kolonializm: Dini-Milli Kimliyin Silinməsi" adlı beynəlxalq konfransda deyib.
Onun sözlərinə görə, Qvadelupanın müstəmləkəsi 1493-cü il noyabrın 4-də Kristofer Kolumbun Avropaya adanı kəşf etməsi ilə başlayıb. Lakin arxipelaqın avropalılar tərəfindən faktiki işğalı 1635-ci ildə başladı və 26 iyun 1637-ci ildə Fransa rəsmi olaraq Qvadelupanı müstəmləkə elan etdi.
"Yerli əhali müstəmləkəçiliyin ilk qurbanlarından biri oldu. Onların dili, mədəniyyəti, adət-ənənələri Avropa işğalının təzyiqi altında məhv edilib. Onlar təkcə silahlı münaqişələrlə deyil, həm də toxunulmazlığı olmayan xəstəliklərlə üzləşiblər", - Jean-Jacob Bicep deyib.
O həmçinin vurğulayıb ki, müstəmləkəçiliyin nəticəsi Qvadelupa kənd təsərrüfatında afrikalı qulların kütləvi şəkildə istifadəsidir.
"Minlərlə afrikalı öz vətənlərindən zorla qovulub, ailələrindən ayrılıb və əzablarla dolu və heç bir ləyaqətdən məhrum olan köləlik həyatına məhkum edilib", - o əlavə edib.
J. Bicepin fikrincə, müstəmləkəçilik nəticələri hələ də müasir cəmiyyətdə hiss olunur və tarixi yaddaşın qorunması və yerli xalqların mədəni irsinin bərpası üçün iş lazımdır.